Přeskočit na obsah

Zahrada na balkoně: jak vytvořit zelenou oázu přímo ve městě

Založte si zahradu na balkoně – co lze pěstovat? Jaký by měl být balkon vhodný na zahradu? Vybavení pro vaši balkonovou zahradu.

Bydlení v bytě a touha po zahradě se vzájemně nevylučují. Pokud máte balkon, proč ho neproměnit v přírodní ráj plný pokladů v podobě čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek? Zelená zátiší pro dokonalé letní chvíle v kombinaci s domácím ovocem – to jsou dvě velké výhody, které zahrada na balkoně skrývá. Nebojte se a jděte do toho taky!

Na balkonové zahradě můžete pěstovat širokou škálu rostlin. Samozřejmě byste si to měli dobře naplánovat. Důležité je také vědět, jaké parametry by měl splňovat balkon nebo terasa, kam chcete rostliny zasadit.

Pokud ji do detailu doladíte, může mít vaše balkonová zahrada i nečekaný aspekt udržitelnosti. Poradíme, jak na to.

Zahrada na balkoně – co lze pěstovat?

Nejprve si vyberte, co se vám líbí. Mnoho druhů ovoce a zeleniny dnes najdete ve speciálních odrůdách, které jsou vhodné do květináčů.

  • Bylinky na balkoně: Bazalka, petržel, tymián, oregano, koriandr, šalvěj, máta
  • Zelenina: Rajčata, papriky, okurky, luštěniny jako hrášek a fazole, různé druhy salátů, špenát, ředkvičky, cukety, lilek a dokonce i malé druhy mrkve a řepy. Na větších balkonech si poradíte i s bramborami, ale připravte si pro ně hlubší nádoby.
  • Balkonové ovoce: jahody, borůvky, různé hybridní odrůdy ovoce, ale také sloupovité stromy, jako je broskev nebo třešeň, které jsou prostorově nenáročné.

Samozřejmě pro radost z vůně a vizuální krásy můžete na balkoně pěstovat také nejrůznější květiny: petúnie, begónie, fuchsie, levanduli, pelargónie, verbenu, růže a mnoho dalších. Klidné a chráněné místo na balkoně můžete využít i pro pěstování mikrozeleniny nebo klíčků, které jsou navíc zcela prostorově úsporné

Jaký by měl být balkon vhodný na zahradu?

Základem vyžadovaným většinou rostlin je alespoň 6 hodin slunečního světla denně. Proto jsou nejvhodnější balkony pro vytvoření zahrady ty , které směřují na jih , jihozápad nebo jihovýchod. Severovýchodní a severní strana nejsou vhodné, rostliny by neměly dostatek slunce. Zvažte také založení zahrady, pokud váš balkon často fouká a je vystaven výkyvům počasí. Za takových podmínek je vhodné, když je balkon zasklený.

Pozor ale také na příliš slunné balkony. Zejména lodžie ohraničené třemi stěnami, orientovanými na jih a jihozápad, mohou představovat riziko pro některé rostliny. Příliš mnoho slunečního světla a malá vzdálenost od horkých stěn jim může způsobit velké škody, takže i přes intenzivní zalévání budou slabé.

To můžete vyřešit jemným zastíněním balkonu, například markýzou nebo pěknými závěsy, které můžete podle potřeby zatáhnout.

Rozhoduje také velikost balkonu . I když i na malých si můžete pomoci speciálními stojany a závěsnými držáky, měli byste jim přizpůsobit počet rostlin tak, abyste měli dobrý přístup ke všem.

Pozor také na nosnost balkonu, protože taková zahrada jej může vzhledem k objemu použité půdy výrazně zatížit.

Na balkoně si založte zahradu

Pokud nemáte žádné zkušenosti s pěstováním plodin, je to balkon, který nabízí ideální příležitost, jak se to naučit.

Máte dvě možnosti: koupit hotové sazenice nebo kvalitní semena zeleniny, ovoce a bylinek. Rostliny můžete předpěstovat ze semen v interiéru a poté je přesadit na balkon. Pravidla jsou tedy stejná jako při výsadbě v běžné zahradě. Náš podrobný článek na blogu vám pomůže s tím, kdy zasadit jakou zeleninu.

Vyberte si květináče nebo nádoby s dobrou drenáží a dostatečným prostorem pro růst kořenového systému rostlin. Použijte kvalitní zahradní zeminu nebo substrát, který je vhodný pro pěstování plodin ve vašich podmínkách.

Upravte balkon a připravte jej na pěstování rostlin. Ujistěte se, že máte dostatek místa pro květináče nebo nádoby a zajistěte, aby rostliny měly dostatečný přístup ke slunečnímu světlu.

Asi nejjednodušší způsob je začít pěstovat bylinky. Ty opravdu nezabírají mnoho místa a nevyžadují ani velkou péči. U každého druhu studujte, jaké podmínky mu vyhovují.

Můžete pokračovat jahodami. K tomu jsou ideální závěsné odrůdy v závěsných květináčích. Nezabírají mnoho místa a mají chutné ovoce, které udělá radost zejména dětem.

Pro začátek jsou vynikající i různá keříčková rajčata, která nerostou do výšky. Pokud máte více místa, můžete sáhnout i po vyšších odrůdách. Dejte jim dostatečně velký květináč a kyprou provzdušněnou půdu. Rajčatům se nejlépe daří při teplotách mezi 15 a 32 °C. U některých druhů je třeba pravidelně stříhat postranní výhony.

zahrada na balkoně
Pokud nemáte žádné zkušenosti s pěstováním plodin, je to balkon, který nabízí ideální příležitost se to naučit.

Vybavení pro vaši balkonovou zahradu

Budete potřebovat nejrůznější druhy květináčů, které si vyberete podle možností a velikosti balkonu. Závěsné květináče, svislé bylinkové stěny, víceúrovňové vyvýšené květinové záhony budou fungovat perfektně. A podpůrné sítě můžete využít na tahání druhů rostlin, jako je hrášek nebo okurky.

Takové příslušenství najdete na internetu nebo v řetězech typu OBI, ale DIY (udělej si sám) vám také poskytne mimořádný pocit uspokojení. Ze starší palety můžete například vyrobit vertikální záhon, na který nanesete vhodný nátěr. Pak stačí nainstalovat samotné květináče s rostlinami.

Není nic lepšího než domácí kompost

Váš vlastní bioodpad se může stát skvělým základem pro vyvážené domácí hnojivo pro rostliny. V tom vám pomohou milá stvoření – kalifornské žížaly. Potřebujete domácí vermikompostér, ideálně se startovacím balíčkem, kde najdete vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli začít efektivně recyklovat. Takový vermikompostér nezapáchá, je praktický a bonusem je jeho vzhled, díky kterému se stane designovým doplňkem na balkoně.

Každý tak může přispět k ekologické udržitelnosti. Není důvod k obavám – na našem blogu najdete také článek o tom, jak kompostovat v bytě.

Jak se starat o zahradu?

Jakmile se budete těšit ze své nové zahrady, nezapomeňte ji pravidelně obdělávat. Pravidelné zalévání, odstraňování starých výhonků, u některých odrůd může být také nutné zastřihnout přebytečné listy, aby nezarostly.

Se zahradou na balkoně však máte mnoho výhod. V první řadě je to absence plevele, se kterou zahradníci na pozemcích bojují téměř neustále. Některým druhům rostlin se navíc na balkoně daří ještě lépe než na běžné zahradě. Těží z venkovních světelných podmínek, ale zároveň je bariéra stěn a stínění na balkoně může ochránit před extrémnějším počasím, které se v létě často vyskytuje.

Proto neváhejte a vytvořte si vlastní útulný zelený svět, který stačí doplnit pohodlným sezením a polštáři.

Zdroje:

A Gardener’s Guide to Sun Exposure. https://southernlivingplants.com/planting-care/a-gardeners-guide-to-sun-exposure/

Plants need light to live, but too much causes stress. https://www.uwa.edu.au/news/Article/2022/May/Plants-need-light-to-live-but-too-much-causes-stress

Shop roku Mobake