Přeskočit na obsah

Průvodce zahradníka: kdy zasadit jakou zeleninu?

Také vás zajímá, kdy začít připravovat sazenice? Jaro pomalu přichází a příroda se pomalu probouzí. Proto je čas zajistit semena a připravit vše tak, aby se naše zahrady probudily po hibernaci a připravily se na novou sezónu. Proto vám nabízíme pokyny, kdy začít s výsadbou nejoblíbenější zeleniny. Pokyny připravil náš Izi, který zahradnictví s potěšením od dětství již více než 15 let.

Kdy zasadit okurky?

Okurka okurka

Měli bychom začít před výsadbou okurek v první polovině dubna. Po dvou až třech týdnech by měly být transplantáty připraveny k transplantaci do půdy. Je však důležité počkat dost, až se země zahřeje a aby transplantace v noci nezmrzly. Pokud nechcete čekat, zkuste naklíčit (předpěstovat) semena v tzv. „předpěstování“. „Ohnisko“, které si můžete snadno připravit zakrytím vysazených semen plastovou fólií. Podle mých zkušeností se to nedoporučuje pro okurky, protože riziko selhání v tomto případě může být skvělé.

V našem obchodě najdete několik druhů okurek, například:

Okurky jsou vhodné pro konzervování, přípravu čalounění nebo různé saláty.

Kdy zasadit mrkev?

Kdy zasadit mrkev?

Mrkev musí být vysazena již brzy na jaře, již v březnu. Kořenová zelenina, na rozdíl od okurek, se pěstuje z přímého setí. Koneckonců, mrkev nemá rád přesazování. Doporučujeme je hustě vysadit v řadách přibližně 25-35 cm. Vložte semeno asi 1-3 cm hluboko. Po době, kdy list měří asi 15 cm nad zemí, je nutné jej zvednout ručně (tj. utrhnout nějakou malou mrkev, která by omezila růst ostatních) tak, aby mezi nimi byla vzdálenost nejméně 6 cm. To zajistí, že nebudeme pěstovat drobnou a tenkou mrkev, ale kořeny mají dostatek prostoru pro mrkev, aby rostla do dostatečné velikosti. Sklizeň je v tomto případě velmi specifická. Záleží na odrůdě. Pokud máme ranou mrkev, mohou být pěstovány od května do července. Další druhy mrkve sklízíme později.

Nabízíme vám tyto druhy mrkve:

Mrkev je vhodná do polévek, hlavních jídel, pyré, pečení nebo pomazánek. Díky vysokému množství vitamínů ji můžeme konzumovat i syrovou.

Tip: nevyhazujte mrkev, udělejte z nich například pesto (smíchejte mrkev s kvalitním olejem , citronovou šťávou, ořechy a solí).

Kdy je čas připravit sazenice rajčat?

Nejsladší zelenina, kterou můžete pěstovat, je rajče.

Není nic lepšího, než si v létě trhat čerstvé rajče a jen ho jíst. Rajčata používáme v létěmísto cukroví, protože jsou neuvěřitelně sladká a chutná. Ale kdy je začít pěstovat? Připravte transplantace v šálcích nejpozději do poloviny března. Pěstování sazenic trvá asi dva měsíce. Teplo je důležité pro sazenice (kolem 24 °C). V noci je můžete pomalu „vytvrdit“ při teplotě asi 15 ° C.

Doporučujeme výsadbu rajčat v zemi ve druhé polovině května. Je důležité, aby byly na dostatečně slunném místě. Z vlastní zkušenosti nedoporučujeme umístit transplantace blízko sebe, protože nebudou mít dostatek místa. Nezapomeňte, že rajčata rostou jak na výšku, tak na šířku. Proto po nějaké době budete muset k nim přivázat podpěrné kolíky tak, aby se nezlomily.

V Mobace najdete tyto druhy rajčat:

Rajčata se nejlépe jedí čerstvá, když mají v sobě nejvíce živin. Můžete však z nich vyrobit různé omáčky, polévky, nebo pokud se jich sklízí hodně, můžete experimentovat a připravovat sušená rajčata naložená v oleji z nich.

Ředkvička je nejjednodušší růst

Ředkvička se pěstuje velmi jednoduše. Dokonce i začátečníci v zahradnictví to zvládnou.

Ředkvička, nebo jak ji někdy nazýváme ředkvičkou, je velmi jednoduchá na pěstování. Stačí zasadit semena přímo do země v květnu s rozestupy asi 10-15 cm. Asi za měsíc až měsíc a půl bude ředkvička připravena ke sklizni. My, díky rychlé vegetaci, vysazujeme ředkvičky dvakrát za sezónu. Alespoň si jeho příjemnou pikantnost 🙂 užijeme více než jednou.

Nabízíme následující druhy ředkviček:

Cuketa potřebuje prostor

Co dáváte přednost přípravě z cukety?

Stejně jako ředkvičky, cuketa je velmi jednoduché pěstovat. Zasadte ji přímo na záhon, když je teplota půdy a vzduchu vyšší než 15 ° C. Semena vložte přibližně 3 cm do země, 15 cm od sebe. Nedoporučujeme výsadbu cukety v řadách, protože je velmi tažná a potřebuje spoustu místa. Vhodným způsobem výsadby je zasít několik semen do takzvaných semen. Hnízda

Pokud se však rozhodnete, že chcete cuketu umístit do řad, nechte mezi nimi asi 1 metr volného místa. Sklizeň cukety, když není zcela zralá a je přibližně 15-20 cm dlouhá. To je, když má v sobě nejvíce živin. Pokud sklízíte cuketu starší, je pravděpodobné, že bude hořká a nebude chutná.

Nabízíme Vám tyto druhy cukety:

Můžete si vyrobit guláš, koláče nebo palačinky z cukety.Je také vhodný k pečení nebo grilování.

Cibule, základ každé zahrady

Cibule

Věděli jste, že pěstování cibule ze semen zaručuje lepší kvalitu a trvanlivější ovoce ve srovnání s předpěstovanými (tzv. květináči)? Cibulová semínka vysazujeme již v první polovině března přímo do půdy na co nejslunnějším místě (v řadách s mezerou asi 30 cm). Vzdálenost mezi semeny by měla být asi 7 – 9 cm. Stačí pak cibuli pravidelně zalévat. Na začátku podzimu si již můžete vychutnat krásné a chutné ovoce.

Nabízíme Vám tyto cibule:

Co připravit z cibule, ani vám nemusíme říkat, protože to je základ téměř každého pokrmu. Je ale vhodný i na různé léčivé sirupy nebo čaje.

Salát, který toleruje kolísání teploty

Netrhejte salát příliš mladý, protože jeho listy budou hořké. Ze stejného důvodu ji také netrhejte příliš starou.

Salát můžeme pěstovat buď přímo, nebo ze sazenic. Pokud se rozhodnete připravit transplantace, je nutné začít velmi brzy. To znamená v lednu až únoru. Umístěte semena hustě do širších nádob. Pokud první listy začnou vykukovat zpoza půdy, přesuňte je jednotlivě do šálků. Transplantace rostlin v zahradě v druhé polovině března až dubna. Rozteč mezi jednotlivými sazenicemi by měla být asi 25 cm.

Pokud se chystáte salát zasadit přímo do zahrady, doporučujeme koncem března až začátkem května. Salát snáší teplotní výkyvy velmi dobře ve srovnání s jinou zeleninou. V létě (červen, červenec, srpen) můžete sbírat salát.

V obchodě Mobake najdete následující druhy salátů:

Salát můžete konzumovat pouze jako přílohu k jídlům, například přelitý kvalitním olejem, nebo si z něj udělat guláš 🙂.

Závěrem chceme dodat, že doba výsadby je orientační a samozřejmě vše závisí na počasí a také na regionu, kde se nachází vaše zahrada. Je rozdíl například mezi zahradou na Spiši a zahradou u Trebišova. Ale nezapomeňte, že nejdůležitější věcí při pěstování zeleniny je pravidelné zavlažování a kopání. Přejeme vám hodně štěstí a hlavně bohatou sklizeň v nadcházející sezóně.

Shop roku Mobake