Přeskočit na obsah

Máte zájem o kompostování? Můžete to udělat i v bytě

Kompostování je jedním ze způsobů, jak můžete významně přispět ke snížení kuchyňského odpadu doma. Každý z nás se do toho může pustit, kromě dobrého pocitu přináší několik výhod. A nemusíte bydlet v domě, kompostéry se mohou stát designovým doplňkem i ve vašem bytě. Pro mnoho nadšenců ekologického životního stylu je kompostování v bytě dokonce koníčkem. Přinese vám nejen udržitelnější životní styl, ale i nové domácí mazlíčky v podobě nenáročných, laskavých a pracovitých žížal.

Podle odborníků v oblasti odpadového hospodářství tvoří biologický odpad 20-40 % směsného komunálního odpadu, takže jeho využití má velký smysl. V posledních letech města a obce postupně zavádějí hnědé kontejnery na bioodpad, ale můžete je využít i ve vlastním domě. Už jste slyšeli o vermikompostérech?

Vermikompostéry jsou ideální pro všechny typy domácností

Jedná se o stylové nádoby určené k vytvoření kompostu pomocí speciálních žížal. Tento proces, který vyžaduje vlhkost, teplo a vzduch, se nazývá vermikompostování. Oproti běžnému kompostování spočívá rozdíl v přítomnosti žížal, které se starají o zpracování organického odpadu, jako jsou zbytky potravin, papír, dřevo nebo tráva.

Vermikompostér je poměrně jednoduché zařízení, díky kterému se může stát součástí nejen domácností, ale i zahrad, škol a dokonce i firem. Sledování procesu hnojiva tvořeného žížalami může být nesmírně zajímavé, zejména pokud máte děti ve vaší domácnosti.

Jak si můžete všimnout na fotografiích, vermikompostér se skládá ze tří částí. Nejspodnější z nich zachycuje tekutinu produkovanou žížalami, takzvaný žížalní čaj nebo džus. Šťávu můžete vypustit z této nádoby a použít ji jako tekuté hnojivo pro rostliny.

Kompost je tvořen ve druhém patře, to je místo, kde žížaly žijí a zpracovávají váš odpad. Třetí, nejvyšší nádoba je určena pro přidávání biologického odpadu.

Jaké jsou výhody vermikompostování

Proto je to ideální způsob, jak rekuperovat biologický odpad přímo u vás doma. Nemusíte ho nikam nosit ani ho nechat zbytečně shnít v koši. Vermikompostování navíc přináší další výhody:

Získáte kvalitní kompost a hnojivo. Výsledný vermikompost je bohatý na živiny, mikroorganismy a humus, což je zvláště užitečné pro ty, kteří pěstují zeleninu nebo ovoce ve svých zahradách. Kompost zlepší kvalitu půdy a podpoří růst sazenic. Pro vnitřní nebo balkonové rostliny získáte navíc tekuté hnojivo.

Jednoduché, malé a vkusné zařízení. Vermikompostéry jsou přenosné a elegantní, což umožňuje jejich umístění v interiéru i exteriéru.

Tvorba kompostu bez nepříjemných doprovodných jevů. Vermicomposter nevoní – to je častý problém mezi zákazníky, ale opravdu se není čeho bát.

Sledování procesu hnojiva tvořeného žížalami může být nesmírně zajímavé, zejména pokud máte děti ve vaší domácnosti.
Sledování procesu hnojiva tvořeného žížalami může být nesmírně zajímavé, zejména pokud máte děti ve vaší domácnosti.

Jak správně kompostovat?

Chcete-li začít, samozřejmě potřebujete kvalitní vermikompostér a pak jeho obyvatelé – většinou kalifornské žížaly jsou vloženy do vermikompostérů. Jsou to úžasná stvoření, ideální domácí mazlíčci. Nejen, že se postarají o sebe, ale také se postarají o váš biologický odpad. To je výhra, co říkáte?

Kromě toho pro ně potřebujete podestýlku – směs uhlíkatých materiálů, která poskytuje žížalám ideální prostředí pro jejich práci a vyrovnává vlhkost v kompostéru. A konečně, při nastavování vermikompostéru potřebujete takzvaný startér – to je běžecké krmivo pro žížaly. U nás v Mobaka najdete vše v jednom produktu jako startovací balíček pro vermikompostér.

Co patří do vermikompostéru a co ne? Můžete přidat různé mokré a suché organické odpady – slupky a zbytky z ovoce a zeleniny, listů, trav, čajových sáčků, kávové sedliny, pečiva, vaječných a ořechových skořápek, kamenů, lepenky a papíru, novin, hoblin, sena, listí a dřeva. Naopak mléčné a masné výrobky, kosti, tuk a olej, textil, sklo nebo plasty nebo kovy nejsou zahrnuty. Pozor, neměli byste také přidávat slupky z ovoce, které byly ošetřeny silným chemickým sprejem.

Shop roku Mobake