Čas na spoustu úklidu domácnosti je v plném proudu. Pojďte s námi vytvořit zdravější a čistší domov tím, že se vyhnete používání škodlivých chemikálií a vyberete ekologické čisticí prostředky, které lze biologicky rozložit. Ekologické čisticí prostředky jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také šetrnější k životnímu prostředí. V tomto článku vám nabízíme několik tipů, jak používat nebo vyrábět ekologické čisticí prostředky pro domácnost pro čištění.
Jarní domácí úklid může být také účinný
Snažte se vždy začít se základními, „hrubými“ úklidovými úkoly, které jsou stejné každý týden, například. utírání prachu, zametání nebo vysávání. Pak přejděte k podrobnějším domácím pracím, jako jsou: mytí sporáku, dřezu nebo jiných prací, které se mohou lišit od týdne k týdnu. Pravidelně čistěte svůj domov. Snažte se, aby to byl rituál a čistil například každou sobotu ráno. Pravidelnost je v tomto případě velmi důležitá, protože díky tomu nebudete ve svém domě hromadit spoustu prachu a nečistot a rychleji se vyrovnáte s čištěním. Je vás v domácnosti několik? Využijte toho! Rozdělte úklidové úkoly s partnerem a dětmi podle toho, koho co baví a kdo je v čem dobrý. Rozdělení úkolů také zjednoduší a urychlí váš úklid.
Přejděme k ekologickým čisticím prostředkům
Všichni bychom chtěli mít pěknou, čistou a ekologickou domácnost. Jak to udělat? Většina čisticích prostředků obsahuje mnoho chemických složek, které zmiňujeme v dalším bodě článku. Přechod na přírodní prostředky je důležitým krokem pro „zelenou“ domácnost. Tyto léky obsahují vysoký podíl přírodních složek, jako je citron, jedlá soda, ocet nebo éterické oleje, které jsou bezpečnější, ale stejně účinné pro každodenní čištění.
Jaké toxické složky mohou čisticí prostředky obsahovat?
- Chlor – je potenciálně toxická chemikálie, kterou lze nalézt téměř v každém čisticím prostředku. Může způsobit podráždění kůže, očí, alergie, astma a různé dýchací potíže.
- Čpavek – Tato silně páchnoucí chemikálie se často nachází v čisticích prostředcích na nábytek a sklo. Dráždí dýchací cesty a vysušuje pokožku.
- Fosfáty – tyto složky se běžně vyskytují v detergentech a detergentech nebo tabletách myčky nádobí. Jsou škodlivé pro přírodu, zejména kvůli tomu, že se dostávají přímo do kanalizace, kde se následně nemohou rozpustit.
- Formaldehyd – to je běžná složka, která se nachází ve všestranných čisticích a dezinfekčních prostředcích, změkčovadlech a sprejích pro „čištění“ vzduchu. Způsobuje podráždění očí, kůže a dýchacích cest.
- Přísady na bázi ropy – jen proto, že čisticí složky pro domácnost pocházejí z oleje, nezní dobře. Tyto látky se nejčastěji vyskytují v deodorantech, leštidlech na podlahy a dalších čisticích prostředcích. Tyto látky jsou stejně škodlivé jak pro tělo, tak pro životní prostředí.
Je důležité nahradit čisticí prostředky chemikáliemi a nahradit je bezpečnějšími, přírodními alternativami. Před nákupem nezapomeňte přečíst štítky, protože z nich se okamžitě dozvíte, zda je výrobek v souladu s přírodou nebo ne. Vyhněte se agresivním chemikáliím a místo toho použijte například: jedlá soda (jedlá soda), kyselina citronová nebo ocet. Nezapomeňte také investovat do kompostovatelných „ švédských“ ručníků nebo přírodní houbičky „lufa“, které jsou skvělé pro utírání prachu, protože zachycují a odstraňují nečistoty z nábytku, špinavého nádobí a oken.
Nápady, jak vyrobit čisticí prostředky z pohodlí vašeho domova
Chcete-li vytvořit netoxický detergent , stačí smíchat stejné části vody a octa, nalít do spreje a zrodí se čistič nábytku. Pokud nechcete experimentovat s výrobou domácího čističe nebo nemáte čas, vyzkoušejte v našem obchodě přírodní univerzální čisticí prostředky Chistee (pěkná slovní hříčka, že 🙂?).
Jak čistit suchou váhu na toaletě nebo umyvadle? V misce smíchejte 1 lžíci jedlé sody a 1 lžíci kyseliny citronové, nalijte na nečistoty v umyvadle nebo toaletě. Nalijte horký ocet, nechte chvíli a opláchněte vodou. Lesklý čistý záchod nebo umyvadlo je jako nové.
- vyměňte prací prášek za přírodní prací proužky, které jsou 100% rozložitelné ve vodě,
- Zkuste do praní přidat 50 ml octa, který slouží jako přírodní aviváže. Nebojte se, typickou vůni octa neucítíte ani náhodou. A pokud máte stále respekt předem, přidejte několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.
Pro další rady a tipy doporučujeme knihu Bey Johnson – Domácnost bez odpadu, kde si můžete přečíst ještě více o tom, jak ekologicky čistit své domovy.
Náš tip: V našem eshopu jsme také věnovali samostatnou sekci ekologickým domácnostem, kde najdete ty nejkvalitnější přírodní čisticí prostředky, houbičky nebo ubrousky.