Přeskočit na obsah

Jak vzniká mechový obraz a jaké jsou jeho výhody v interiérovém designu?


Při vstupu do místnosti plné zeleně a rostlin se v nás obvykle probudí příjemné pocity: harmonie, mír, radost. Živé rostliny získávají pozornost několika smyslů najednou: pohled přitahuje svěžest zeleně a barev květin, čich voní a někdy se jich dokonce chceme dotknout. Přírodní prvky na nás prostě blahodárnou, a tak není divu, že lidé vždy věnovali pozornost své přítomnosti v interiéru – ať už tam, kde žijí nebo pracují. V posledních letech jsou mechové malby stále populárnější. Znáte je také?


Nelze popřít, že je třeba se intenzivně starat o rostliny a zeleň, a ne každému se to podaří. Proto jsou mechové malby skvělou možností, jak bez větších starostí zajistit zeleň ve vašem bytě či kanceláři.

Co jsou mechové obrazy?

Tyto jedinečné dekorativní prvky pro interiér jsou vytvořeny kombinací struktury z přírodního materiálu, většinou dřeva, a stabilizovaného mechu nebo lišejníku. Obraz mechu může také obsahovat další přírodní prvky, jako jsou větve, drobné kameny nebo listy. Umně uspořádaný mech a lišejník ve spojení s rámem z masivního dřeva vytvoří dílo, které dokonale doplní vašeho teriéra. Pohled na mechové obrazy potěší nejen vaše oko, ale i duši návštěvníka. Jedná se stále o poměrně málo rozšířený, a proto velmi originální interiérový prvek.

Chcete-li vytvořit mechový obraz, potřebujete pouze horkovzdušnou pistoli, stabilizované lišejníky a přírodní prvky, jako jsou větve.


Podobným typem dekorace se stabilizovanou zelení jsou také mechové hodiny s precizně vyřezávanými číslicemi na ciferníku ze dřeva nebo velmi oblíbený strom života.

Proč se mechové obrazy vejdou do interiéru?

V interiéru mají tyto stálezelené mechové prvky řadu výhod.

  • Prvním důvodem je samozřejmě jejich vliv na nás. Mechové malby jsou součástí konceptu zvaného biofilní design. Lze ji jednoduše popsat jako snahu o udržení zdravého a udržitelného prostředí v exteriéru i interiéru budov, tedy o začlenění živé zeleně a přírodních prvků. Pozitivní dopad biofilního designu na lidské zdraví, psychiku a výkonnost je vědecky potvrzen: například v pracovních prostorech zelená zaznamenala výhody, jako je zvýšená produktivita, úleva od stresu, kreativita, pohoda a spokojenost na pracovišti. Stručně řečeno, mechové malby vám každý den dávají to, co často nemáte čas jít do přírody.
  • Druhým důvodem je jejich vzhled. Chcete pro svůj domov něco opravdu speciálního? Mechový obraz má hloubku, střídají se na něm stíny, v každém světle má jinou atmosféru. Zkrátka je to skrz naskrz přirozené, každý je jedinečný, nemá na světě žádný pár. Originální umělecké dílo vytvořené přírodou (samozřejmě s pomocí lidských rukou).
  • Jsou také preferovány pro svou nenáročnost. Nemusíte udržovat mechové malby a mechové hodiny žádným zvláštním způsobem. I když jsou naživu, jsou stabilizovány – co přesně tento termín znamená, vysvětlíme níže, ale důležité je, že je nemusíte zalévat, nemusí být (a neměly by) být na slunci, navíc nemusí být čištěny. Stejně jako mnoho z nich můžete jemně otřít prach vlhkým ručníkem nebo vysoušečem vlasů.
  • Jsou nenáročné na prostor. Můžete je jednoduše zavěsit na holou zeď, kde vám udělají radost.
  • Jsou odolné vůči prachu a toxinům, protože mech a lišejníky stále požírají a naopak vylučují vlhkost. Kromě toho jsou ideální pro alergiky – neobsahují žádné alergeny ani chemikálie.

Stabilizace je nezbytná pro obraz mechu

Nyní přejděme k tomu, jak vznikají mechové malby a jak je možné, že jsou prakticky věčné. Klíčem k jejich trvanlivosti je právě stabilizační proces, aby mech pro obrazy trvale vydržel ve své kráse a barvě.

Stabilizace je proces, při kterém nahrazujeme rostlinnou mízu speciálním roztokem ze soli a glycerinu, na který se vztahují evropské zdravotní normy. Dokonce i letmý pohled na složení roztoku naznačuje, že je zcela bezpečný. Zdá se, že “mumifikuje” rostliny a udržuje je čerstvé.

Rostliny, které chce pěstitel stabilizovat, by měly být v nejlepší fázi růstu, přesně v té podobě, v jaké je chtějí zachovat. Shromážděné čerstvé rostliny, v tomto případě mech a lišejníky, musí být ponořeny do roztoku glycerinu a ponechány v něm asi týden. Míza se odpařuje a takto stabilizovaný mech a lišejník vydrží desítky let.

Vyrobenou mechovou malbu můžete umístit například do ložnice, obývacího pokoje nebo do jakékoli místnosti ve vašem domě nebo práci.

Kam se hodí obraz mechu?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: kdekoliv. Pokud máte rádi zeleň, mechové obrazy se vejdou do každého domova, bez ohledu na styl interiéru, který jste si vybrali. A pokud jde o místnosti v domácnosti, platí to samé.

Možná jste se již setkali s mechem stěn v koupelně, v kombinaci s bambusovým nábytkem, je to příroda v dlani. Horká koupel jako ve wellness centru s výhledem do zeleně je prostě opojná. Budou také dokonale vynikat v obývacím pokoji a věřte mi, vaše návštěva bude jimi unešena. V ložnici při pohledu na mechovou malbu před spaním vyvolá zvláštní pocit harmonie a spojení s přírodou.

Použité zdroje:

Biofilní design v architektuře a jeho příspěvky ke zdraví, pohodě a udržitelnosti: kritický přehled. Odkaz ZDE.
Jsou biofilně navržené kancelářské budovy spojeny se zdravotními přínosy a vysoce výkonnými obyvateli? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25431874/
Účinky biofilních intervencí v kanceláři na stresovou reakci a kognitivní funkce: Randomizovaná crossover studie ve virtuální realitě. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31418925/

Shop roku Mobake