Víte, co je biofilní design? Termín “ biofilie“ poprvé použil německý psycholog Erich Fromm v 60. letech. let 20. století. Naznačuje naši vrozenou náklonnost k přírodě a živým organismům. V posledních letech získal koncept biofilního designu půdu jako způsob, jak vytvořit zdravější, udržitelnější a produktivnější stavební prostředí. Pokud na Při navrhování kancelářských prostor nebo domů uvažujete o biofilním designu, vaše tělo (a mysl) vám poděkuje. Níže vysvětlujeme proč. A také od nás dostanete tipy, jak můžete tento přirozený druh interiérového designu začlenit do svého prostoru (ať už pracovního nebo domova).
Co máme společného s biofilním designem?
Téměř všechno 🙂! Biofilní design je založen na předpokladu, že my lidé jsme přirozeně přitahováni k přírodě a že kontakt s přírodními prvky může mít pozitivní dopad na naše zdraví a pohodu. Dokonce i začlenění prvků, jako je zeleň, přirozené světlo a voda , do pracovních prostorů může pomoci zvýšit spokojenost, zapojení a produktivitu. Biofilní design navíc vede ke zlepšení kvality vnitřního vzduchu, snižuje hladinu hluku a snižuje spotřebu energie. Proto je ideální pro každou místnost v domácnosti – ložnici, obývací pokoj, koupelnu nebo pracovnu. A to je hodně co říct!
Příklady, jak začlenit biofilní design do vašeho prostoru (ať už pracovního nebo domácího):
- Používejte rostliny, které čistí vzduch (např. “ tchýně“ jazyk nebo ubrousek; existuje však mnoho druhů květin, které absorbují elektrosmog a celkově vzudch v domácnosti. Najdete je v této knize Bey Johnson,
- kdykoli je to možné, snažte se dostat co nejvíce přirozeného světla do interiéru,
- z vodních prvků zkuste například akvárium, které dodá vašemu prostoru chuť,
- Používejte materiály, které vypadají co nejvíce přirozeně, jako je kámen nebo dřevo.
- Vytvořte si doma nebo v kanceláři relaxační koutek , kde si budete moci alespoň na chvíli odpočinout.
Mechové obrazy – ekologický trend, který ovládl svět
Mechové stěny nebo mechové malby jsou jedním ze způsobů, jak přenést přírodní prostředí do interiéru moderních měst a vytvořit relaxační prostor. Tyto jedinečné a krásné rostlinné expozice přinášejí osvěžující přirozený dotek do životního prostředí. Zelené mechy vdechují přírodě nový život a přinášejí přírodu do popředí inspirativním a poutavým způsobem. Koneckonců, to je základ biofilního designu.
Jak udělat mechovou stěnu nebo mechovou malbu?
Velmi jednoduše. Budete potřebovat pouze dvě věci:
- stabilizovaný lišejník zelený nebo černý,
- dřevěná dekorace – Strom života.
Postup pro výrobu mechové stěny:
Umístěte dřevěnou dekoraci na pracovní desku. Posypeme dekorativní mech (stabilizovaný lišejník) mezi volnými částmi. Zavěste na zeď a vychutnejte si krásu biofilního designu. (Místo Stromu života můžete také použít starý rámeček obrazu. Postup zůstává stejný.) Samozřejmě, mnoho instruktážních videí DYI s podrobnými vizuálními pokyny pro výrobu mechových obrazů lze nalézt na You Tube.
Jaké jsou výhody stabilizovaných lišejníků?
- je bezúdržbová, protože díky stabilizačnímu procesu nevyžaduje zavlažování, denní světlo ani jinou péči,
- odpuzuje prach a toxiny neustálým vydáváním a přijímáním vlhkosti,
- je hypoalergenní (neobsahuje žádné alergenní nebo chemické látky).
Biofilní design v kanceláři
Jak již bylo zmíněno, tento ekologický přístup k kancelářskému designu využívá přírodní prvky, jako jsou zelené stěny, k vytvoření přívětivého a uklidňujícího prostředí pro zaměstnance. Podle časopisu PLOS One biofilní design nejen pomáhá snižovat stres a zvyšovat produktivitu, ale také zlepšuje kvalitu ovzduší a podporuje udržitelnost snížením nákladů na spotřebu energie. Kromě toho umístění rostlin a dalších organických prvků poskytuje mnoho výhod pro fyzické zdraví a zároveň zlepšuje celkovou atmosféru na pracovišti.
Studie provedená na Harvardské univerzitě zjistila, že vystavení přírodním prvkům, jako jsou rostliny a vodní prvky, má také pozitivní vliv na kognitivní výkon , náladu a celkové zdraví. Vědci dospěli k závěru, že přítomnost biofilního designu zlepšuje koncentraci, pracovní výkon, úroveň stresu a spokojenosti a zároveň snižuje únavu. Kdo by si pomyslel, že tak málo stačí ke štěstí? 🙂