Přeskočit na obsah

Biohack s Mobake: vstupte s námi do vzrušujícího světa biohackingu

Čtete První díl naší originální minisérie o biohackingu, moderním fenoménu ve světě osobního rozvoje. V několika článcích vás seznámíme se základními principy biohackingu, zdroji další inspirace a v neposlední řadě se podělíme o vlastní zkušenosti. Připravený? Pojďte s námi objevovat vzrušující svět biohackingu. A teď pěkně od začátku – co přesně je biohacking?

Co mají společného Harry Potter, Dexter, biohackeři a naše babičky?

Vzpomínáte si na tu bláznivou animaci Dexterovy laboratoře? Biohacker je vlastně takový Dexter a má několik laboratoří, ve kterých pravidelně experimentuje – vlastní tělo, mysl, produktivitu, práci a další. Někdy to všechno jde dobře a někdy to tak dobře nedokáže. Biohacking je životní styl spočívající v neustálé snaze optimalizovat výkon a zdraví. Pokud jste dnes ráno spolkli jednu spirulinu a o víkendu se chystáte poprvé ztvrdnout, protože jste viděli video Wima Hofa, ještě nejste biohacker. Biohacking je o dlouhodobém experimentování a testování. Hledám, co vám teď vyhovuje. Slovo “teď” je velmi důležité, protože pokud vám dnes vyhovuje určitý “životní hack”, neznamená to, že vám bude vyhovovat i za rok.

Biohacker je motivován touhou zlepšit své zdraví, fyzickou a kognitivní výkonnost, často prostřednictvím různých diet, doplňků a změn životního stylu. Biohacker zkoumá své tělo a zakládá všechna rozhodnutí na své vlastní individuální biologii. Velmi často si pomáhá daty a snaží se svůj pokrok nějakým způsobem kvantifikovat a měřit. Používá k tomu různé aplikace a nejrůznější další “nástroje”, ale k tomu se dostaneme později.

Teď si možná říkáte: “Dobře, ale jak může takový biohacking vypadat v praxi?” Vhodné příklady, kde pochopíte, že všechno je stárnutí a spánek – horká témata biohackerů.

Harry Potter našel Kámen mudrců, který dokázal zajistit nesmrtelnost pro svého majitele. Pro nás ostatní, mudly, musí biohacking stačit. Možná vás později překvapí, že mnoho rad biohackerů v těchto oblastech není “bio smart tech” a možná by vám to poradila i vaše babička. Například od Juraje Bednáře z podcastu jsem se dozvěděl, že základním předpokladem je zůstat co nejdéle naživu – nesmíte být předjeti tramvají a podobně. Pokud se vám to podaří, můžete jít hlouběji a nakonec vyzkoušet různé “životní hacky” – doplňky, životní styl atd.

Podívejte se na toto video od Vishen Lahkiani, zakladatele globální platformy osobního rozvoje společnosti Mindvalley, o tom, jak hacknout stárnutí. To je dobrý příklad biohackingu. Některé rady se jistě setkají s ostrou opozicí (např. o škodlivosti běhu), jiné jsou takovým (znovu)objevováním dávné moudrosti (meditace). A další s moderními gadgety.

Spánek – aréna biohackerů

Pak máme spánek, což je další aréna, kde biohackeři soutěží o experimentování. Existují různé názorové proudy, které si navzájem odporují. Jeden proud biohackerů experimentuje se spánkem (např. spánkovými fázemi), aby co nejvíce zkrátil jeho trvání. Koneckonců, dnes musíme být 200% efektivní a spánek nás jen obtěžuje, že? Tito biohackeři přinášejí tipy,jak spát méně, ale takovým způsobem, aby to stačilo tělu současně. Takové strategie popisuje Tim Ferris ve své druhé knize The Four-Hour Body (Čtyřhodinové tělo), což je tak malý kód biohackingu a byl jednou z knih, které tento trend před lety odstartovaly. A co neformální komunita kolem “5 AM CLUB” Robina Sharmy, která sdružuje lidi, aby vstávali každé ráno – ano, hádali jste správně – již v pět hodin, aby mohli nerušeně věnovat první hodinu dne osobnímu rozvoji? Sám jsem experimentoval s oběma přístupy a nakonec jsem se (zcela vědomě) rozhodl pro klasický spánek 7 hodin a více. Podrobnosti nechme na další díl tohoto seriálu, kde se zaměříme na spánek.

Druhý proud biohackerů tedy obhajuje “staromódní” klasický spánek” 7 hodin nebo více bez přerušení. Vychází z novějších vědeckých studií, které opět prokázaly to, co naše babičky věděly už dávno. Pokud patříte k těm, kteří považují spánek za nutné zlo, sáhněte například po knize Proč spíme. Možná můžete změnit budík z 5 na 6:30, jako jsem to udělal já. Rady a taktiky tohoto proudu se pak točí více kolem přírodních doplňků stravy, které podporují zdravý spánek.

Zajímavé osobnosti biohackingové scény

Už jsme zmínili Tima Ferrise a jeho knihy Čtyřhodinové tělo nebo legendární Čtyřhodinový pracovní týden. Neméně zajímavou osobností je Jim Kwik, který se zaměřuje především na neurovědy a tzv. brain hacky. Jeho Youtube kanál sledují miliony lidí. Dave Asprey je dalším z “otců biohackingu” a předním odborníkem na dlouhověkost.

Mezi našimi sousedy v České republice je známá postava biohackerské scény Veronika Allister, spoluzakladatelka portálu Code of Life. Například Juraj Bednár se aktivně podílí na biohackingu u nás.

Co říkají kritici biohackingu?

Ne každému se tento trend líbí. Jsem velmi ohromen kritikou Erwana LeCorreho, zakladatele MovNatu, který je právem označován za “nejzdatnějšího muže na světě”. Erwan řekl, že samotný název hnutí v něm vzbuzuje nedůvěru. “Je to, jako byste se snažili proniknout do svého vlastního těla. A to není vůbec přirozené,” přemítal v podcastovém rozhovoru. Erwanova kritika zachycuje myšlení lidí, kteří přemýšlejí o vztahu k sobě intuitivněji a přirozeněji. Nepotřebují sledovat všechno a nechtějí být otroky (bio)technologií.

Biohacking – kde začít?

Začněte tím, že převezmete kontrolu – nad svou vlastní energií, výkonem a zdravím. Pokud tak učiníte, dostáváte se na startovní čáru biohackera. Koneckonců, musíte začít s nejnáročnější “vědeckou disciplínou” – sebepoznáním. To nevyhnutelně vyžaduje pokus a omyl, úpravy životního stylu a variace. Tedy biohacking v širším slova smyslu.

V následujících částech se blíže podíváme na základní oblasti biohackingu, konkrétně na doplňky stravy a technologie. A podělíme se o vlastní zkušenosti.

Seriál o biohackingu pro vás připravuje náš Milan. Milan Suchý je spoluzakladatelem Mobake.sk a již léta se věnuje osobnímu rozvoji, pohybu a zdraví. Je také zakladatelem ekologické značky Binchio, kterou najdete i mezi produkty v e-shopu Mobake.

Shop roku Mobake