Věděli jste, že nemusíte vyhazovat plevel, který roste na vaší zahradě? Můžeme téměř s jistotou říci, že to bude léčivá rostlina. Naše Izi, která se zabývá bylinkami a zahradničením již několik let, by vám o tom mohla vyprávět. Proto si v tomto článku budete moci přečíst o léčivých bylinách, které by neměly chybět v žádné zahradě. Jaké to jsou? Dozvíte se v následujících řádcích.
Byliny, které může pěstovat i začátečník
Tyto bylinky stačí zasadit do zahrady jednou. Pak už v postelích vám udělají radost každé jaro bez zbytečného hnojení. Vše, co je potřeba, je občasné zalévání a slunná poloha. Pokud bylinky pravidelně stříháte, odmění se vám hustou sklizní – to vám garantujeme 🙂.
Mátový a citrónový balzám jako absolutní základ na zahradě
V našem domě roste máta i jako plevel. Víte, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma bylinkami? Pokud si listy protřete mezi prsty, máta bude vonět více mentolem (můžete ji také najít jako složku přírodních zubních past nebo pleťových vod), zatímco vůně citrónového balzámu připomíná spíše citron. Navzdory výraznějšímu citrusovému zápachu má citrónový balzám velmi uklidňující účinek. Proto je ideální jako čaj před spaním nebo do čerstvých letních limonád. Extrakt z listů meduňky najdete také v kosmetice (např. v mýdle).
Základ každé pizzy: oregano
Ať už jste milovníkem této byliny nebo ne, vřele ji doporučujeme na zahradě. Proč? Protože je vynikající jak čerstvá, tak sušená. Kromě kořeněných pokrmů je vynikající jako čaj. Zkuste také vyrobit olej z oregana. Má protizánětlivý účinek, usnadňuje kašel, podporuje chuť k jídlu a stejně jako citrónový balzám uklidňuje.
Motherwort
Tato léčivá rostlina vám jistě svou vůní připomene tymián. Může se mu dokonce trochu podobat, ale motherwort je typický pro svůj dřevnatý, ale velmi jemný stonek, tmavě zelené malé okvětní lístky a světle fialové malé květy. Největší účinek má, pokud naléváte čaj z čerstvé bylinky a popíjíte po doušcích po celý den – proto ji má v názvu. Zvláště pokud máte respirační onemocnění nebo bolest v krku.
Silná a vzácná šalvěj
Šalvěj je vzácná pro své silné aroma. Má protizánětlivý účinek, například při akutních a chronických onemocněních trávicího traktu, žlučových cest a jater, ledvin a močových kamenů. Můžete dokonce aplikovat šalvějové listy na různá zranění nebo ekzémy. Tím se urychlí proces hojení. Používá se však také jako čaj nebo klidně v potravinách. Můžete dokonce použít sušené listy pro kouř.
Vyzkoušejte šalvějové noky
Vařte „čenichy“, nalijte je šalvějovými listy, které krátce orestujeme na másle a posypeme strouhaným sýrem. Máte snadný a rychlý oběd na světě 🙂.
Léčivé rostliny pro opravdové milovníky bylinkových zahrad
Následující bylinky potřebují trochu více péče ve srovnání s předchozími. Ale opravdu jen trochu. Brzy na jaře je dobré je krátce oříznout, aby mohly vyklíčit nové krásné květy nebo listy. Dokonce přesuňte rozmarýn do hrnce na zimu, ideálně ho zimujte ve svém domě, protože potřebuje vlhkost a teplo i v zimě.
Fialová krása: levandule
Když jsem byla malá, myslela jsem si, že levanduli můžeme použít jen jako sušinu ve skříni proti molům a různému jinému nežádoucímu hmyzu 😀. Ano, levandule také slouží k tomu, ale můžete z ní bezpečně vyrobit čaj, sirup nebo med . Má velmi uklidňující účinek. Má uklidňující a slabě sedativní účinek při závratě, migréně, nespavosti, neurastenii, nervovém přetížení a hysterii.
Oranžová bylina: měsíček lékařský
Kromě toho, že měsíček má lékařsky krásný pomerančový květ, najdeme v něm velké množství vlákniny, flavonoidů, vitamínů a éterických olejů, které slouží například k hojení ran po popáleninách. Má protizánětlivý a antimikrobiální účinek, proto se používá při zánětlivých onemocněních ústní sliznice, žaludečních a dvanáctníkových vředech nebo gastritidě. Z květů měsíčku můžete vyrobit sušinu na čaj nebo domácí sádlo nebo olej. Je ideální pro hydrataci extrémně suché pokožky – vyzkoušeno a testováno 🙂 sami!
Rozmarýn má všestranné využití
Máte vy nebo někdo blízký Problém s křečovými žilami? Udělej ho domácí rozmarýnová masť. Nebo zkuste udělat rozmarýn extrakt , který pravidelně masírujete na pokožku hlavy, kde vaše vlasy vypadají nejvíce. Uvidíte, že časem začnou znovu růst. Rozmarýn samozřejmě doporučujeme používat i v kuchyni, například na pečené brambory, nebo při přípravě steaků.
*Bonus na konci
Chodíte rádi do přírody jako my? V létě nebo na jaře v něm najdeme spoustu léčivých bylin. Téměř na každé louce určitě najdete krásný žlutý zlatobýl obecný. Jedná se o rostlinu, kterou nedoporučujeme výsadbu v zahradě, protože poroste opravdu rychle. Proto spojte příjemné s užitečným a jděte někam na procházku. Goldenrod má močopudný účinek a používá se také při zánětech nebo písku v ledvinách. Celkově zesiluje vylučování ledvin, stimuluje jejich činnost a snižuje vylučování albuminu.
Heřmánek, heřmánek nebo heřmánek?
Každé z uvedených jmen je správné, ale oficiální název je jejich kombinace – „Heřmánek“. Květ této rostliny může připomínat markétu. Pro heřmánek sbíráme žlutou část květu, kterou pak sušíme. Podobně můžeme udělat totéž s listy. Ty jsou bohaté na chlorofyl. Kamilka má protizánětlivý a změkčující účinek při onemocněních trávicího systému, kolikách žaludku nebo střev.
Všelék jménem pampeliška
Celá rostlina pampelišky je jedlá, bez zápachu s jemnou hořkou chutí. Můžeme tak sbírat všechny části – kořen (před kvetením rostliny), listy, stopku a květy. Pampeliška má příznivé účinky například při onemocněních sleziny, celkové slabosti, anémii, ateroskleróze a chronické bolesti. Zkuste si vyrobit pampeliškový sirup doma, nebo přidejte několik listů bylinky do salátu. Věděli jste, že stonek pampelišky můžete použít jako přírodní brčko na nápoje? Na konci můžete jíst slámu. Kromě toho, že budete zdraví, budete také šetrní k životnímu prostředí a zcela bezodpadní 🙂.